“Nauka i informatika za svako dete”

Dana 30.11.2023.  učecini V-tog razreda OŠ „Sonja Marinković“ Novi Sad, posetili su Rektorat Univerziteta u Novom Sadu, povodom izložbe „Nauka i informatika za svako dete“.

2023.11.30-án az újvidéki “Sonja Marinković” általános iskola ötödik osztályának diákjai meglátogatták a rektorátust
Újvidéki Egyetem, a “Tudomány és informatika minden gyermeknek” című kiállítás alkalmából.

Nauka i knjige

Imali smo mogućnost da izvodimo jednostavne eksperimente, posmatramo i istražujemo različite naučne oblasti i informatike, saznali smo kako da napravimo jednostavnog robota, pa i da ga provozamo.

Lehetőségünk volt egyszerűbb kísérletek elvégzésére, különbözőek megfigyelésére, felfedezésekre az informatika tudományterületén belül, megtanultuk, hogyan kell egyszerűbb robotot készíteni, és hogyan kell azt vezérelni.

Koristili smo i digitalni mikroskop koji je bio povezan sa kompjuterom, a koji je reprodukovao slike uveličane 1000 puta. Gledali smo kristale šećera, kožu, ubrano lišće, cveće.

Digitális mikroszkópba is belenéztünk, amelyet számítógéphez csatlakoztatva, a képeket 1000-szeres nagyításban nézhettük.Néztünk még cukorkristályokat, bőrt, leveleket és virágokat.

Mikroskop

Videli smo ogled sa balonom i teorijom o “pritisku vazduha“ prema naučnici francuskog porekla Mariji Kiri i dvostrukoj dobitnici Nobelove nagrade.

Megnéztük a francia származású Marie Curie, kétszeres Nobel-díjas tudós kísérletét a „légnyomás elméletét” léggömbbel bemutatva.

Saznali smo kako se nekada pisala i prenosila informacija, a kako se to radi u današnjem digitalnom dobu.

Megfigyelhettük, hogyan írták és továbbították az információkat a múltban, és ez hogyan történik a mai digitális világban.