Dan devojčica u IKT sektoru 2024

Vega IT

Međunarodni Dan devojčica u IKT sektoru (Girls in ICT Day) je ustanovljen na nivou Ujedinjenih nacija i obeležava se svakog četvrtog četvrtka u aprilu mesecu  pod pokroviteljstvom Međunarodne unije za telekomunikacije (ITU).

Udruženje poslovnih žena Srbije (UPŽ Srbije) već 14. godina obeležava ovaj dan sa ciljem da se devojčice osnaže prilikom odabira budućih profesija i da se razbiju stereotipi u oblastima rada i zanimanja, čineći svet IKT-a i preduzetništva primamljivijim ženskom polu u biznisu.

Ovaj projekat pokreće važne aktere u dečjem okruženju: porudice, škole, nastavnički kadar, mlade, buduće poslodavce i medije da rade na tome da se kod mladih razvije zainteresovanost za preduzetništvo, kao opcija za buduće zaposlenje.

Takođe, projekat je podržan od strane Vlade Republike Srbije i Ministarstva prosvete, Ministarstva privrede, Ministarstva informacija i telekomunikacija, Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Ministarstva turizma i omladine, Grada Beograda, Poverenika za zaštitu ravnopravnosti, Agencije UN Women, UNICEF-a, Međunarodne unije UN za telekomunikacije ITU, EU portal-a SME Week.

Našu školu ugostila je Vega IT, softverska kompanija koja je osnovana 2008. godine u Novom Sadu, a koja uspešno posluje već 14. godina na tržištima Velike Britanije, Nemačke, Belgije, Holandije i Švajcarske. Kompanija je uradila preko 1000 projekata iz 15 različitih industrija.

Ispred kompanije nas je ugostila Aleksandra Milić, Assistant Manager, 23. aprila 2024. godine, a vreme sa nama provele su uspešne žene: Aleksandra Repac i Dušica Đisalov, obe na poziciji Project Manager-a u kompaniji, koje su nam pričale o poslu kojim se bave.

Kompaniju Vega IT posetile su Tatjana Momčilović, Helena Božić i Ena Brkić sjajne učenice VII razreda sa koordinatorom i nastavnicom Informatike i računarstva Neli Buntić Korovljev.

Lányok az informatikában világnapja (Girls in ICT Day), melyet az ENSZ hozott létre, és áprilisban negyedik csütörtökén ünneplik, amely A Nemzetközi Távközlés Egyesület védeldöksége alatt áll.

A Szerbiai Üzletasszonyok Egyesülete (UPŽ Srbije) immár 14. éve ünnepli ezt a napot azzal a céllal, hogy a lányokat megerősítse a jövőbeli hivatásválasztásban, valamint a munka és foglalkozás terén kialakult sztereotípiák megcáfolása érdekében, valamint az IKT és a vállalkozói világ világának jobbá tétele a nők számára az üzleti életben.

Ez a projekt serkenti a gyermekek környezetének fontos szereplőit: családot, iskolát, tanári kart, fiatalokat, jövőbeli munkaadókat és a médiát, hogy arra törekedjenek, hogy felkeltsék a fiatalok érdeklődését a vállalkozói szakma iránt, mint jövőbeli munkalehetőség.

A projektet támogatja továbbá a Szerb Köztársaság kormánya és az Oktatási Minisztérium, a Gazdasági Minisztérium, az Információs és Távközlési Minisztérium, a Tudományos, Technológiai Fejlesztési és Innovációs Minisztérium, a Turisztikai és Ifjúsági Minisztérium, Belgrád városa, az egyenlőség védelméért felelős biztos, az ENSZ Női Kirendeltsége, UNICEF, az ENSZ Nemzetközi Távközlési Egyesület, az ITU, az EU KKV-alapja.

Iskolánkat vendégül látta a 2008-ban Újvidéken alapított Vega IT szoftvercég, amely 14 éve sikeresen működik Nagy-Britannia, Németország, Belgium, Hollandia és Svájc piacain. A vállalat több mint 1000 projektet hajtott végre 15 különböző iparágból.

2024. április 23-án Aleksandra Milić menedzser asszisztens fogadott minket a cég épülete előtt, látogatásunk során sikeres nőkkel tölthettünk el időt: Aleksandra Repac és Dušica Đisalov, mindketten projektmenedzseri pozícióban a cégnél, akik meséltek az általuk végzett munkáról.

A Vega IT céget három kiváló 7. osztályos tanuló látogathatta meg Tatjana Momčilović, Helena Božić és Ena Brkić, Neli Buntić Korovljev informatika és számítástechnika és tanárral és koordinátorral.